رفتن به محتوای اصلی
جلوگیری از هک شدن اینستاگرام و روش افزایش امنیت اینستاگرام

جلوگیری از هک شدن اینستاگرام و روش افزایش امنیت اینستاگرام

مقدمه

در این مقاله قصد دارم راجع به امنیت اینستاگرام و جلوگیری از هک شدن اینستاگرام صحبت کنم. در واقع چه کارهایی می‌توان انجام داد تا پیج ما هک نشود.

قدم اول در امنیت اینستاگرام

اولین موضوعی که در اینستاگرام وجود دارد بحث پسورد است. اولا نباید پسوردی انتخاب کنید که قابل حدس باشد. وقتی شما  پسوردی می‌گذارید که سال تولدتان است، اسمتان در کنارش باشد و أمثال این، خیلی ساده قابل حدس زدن است. شاید باورتان نشود اما یک تعدادی از دوستانی که اسم خودشان را هکر می‌گذارند یا هر اسم دیگری، خیلی خیلی ساده با یک روش که اصطلاحاً به آن “روش کیک تولد” می‌گویند پسورد شخص را حدس می‌زنند و لاگین می‌شوند و پیجشان را هک می‌کنند.

خیلی ساده است. شما روز تولدتان یک کیک تولد می‌گذارید، دو تا شمع می‌گذارید، می‌گویید 30 ساله شدم و بعد آن شخص بررسی می‌کند و با یکم تحلیل های ریاضی مشخص می‌کند سال تولد این شخص به میلادی و احتمالا شمسی چه می‌شود، اسم شما را کنارش می‌گذارد و تست می‌کند و به راحتی وارد می‌شود پس سعی کنید پسوردی که انتخاب می‌کنید سخت و قابل حدس زدن نباشد.

چه پسوردی مناسب است؟

اولین کار برای جلوگیری از هک شدن اینستاگرام و افزایش امنیت اینستاگرام خود انتخاب پسورد مناسب است، برای امنیت اینستاگرام خود بهتر است از چندین کاراکتر گوناگون استفاده کنید. ابتدا یکسری کاراکتر کنار هم بگذارید، عدد هم در آن باشد، حتی می‌تواند کاراکترها هم حروف کوچک انگلیسی باشد و هم حروف بزرگ و در کنارش از علامت‌های !، #، @ و …استفاده کنید که تلفیقی از اینها سخت قابل حدس زدن است و با روش کیک تولد پسوردتان قطعاً لو نمی‌رود.

افزایش امنیت اینستاگرام

سایت های غیرقابل اعتماد

خیلی از افراد برای آنالیز اینستاگرام خود برای این که بتوانند بهتر جذب مخاطب برای بازدید بیشتر اینستاگرام کنند از یک سری وبسایت های آنالیز استفاده می‌کنند. دومین روش که به افزایش امنیت اینستاگرام مرتبط است سایت های آنالیز اینستاگرام هستند. خیلی از سایت‌ها برای اینکه بخواهند پیج اینستاگرام شما را تحلیل کنند، از شما نام کاربری و رمز ورود را می‌خواهند که بتوانند پیج را تحلیل کنند. که انجام ین کار هم با یکسری ربات‌ انجام می‌شود.

شما باید دقت کنید وقتی می‌خواهید نام کاربری و رمز را وارد کنید در خود آن سایت نباید این کار را انجام بدهید، که آن سایت از شما همین را می‌خواهد و شما وقتی روی آن کلیک می‌کنید می‌رود در صفحه اینستاگرام و دو تا باکس می‌آید که نام کاربری و رمز می‌توانید وارد کنید که یعنی سایت اینستاگرام است.

افزایش امنیت اینستاگرامبه عنوان مثال من بخواهم در اکانت گوگل خود وارد شوم که در سایت ایرانی قرار دارم، در این قسمت به من می‌گوید login with google و وقتی روی آن کلیک می‌کنم به گوگل می‌رود. یعنی من نام کاربری و رمز را در اختیار آن سایت ایرانی قرار نمی‌دهم، و به گوگل می‌رود. ولی یکسری از سایت‌ها هستند که خیلی ساده می‌گویند نام کاربری و رمز را بدهید، ما کار را انجام می‌دهیم و دیگر تمام می‌شود. هر اتفاق ساده‌ای که می‌خواهد بیفتد به بدترین شکل ممکن می‌افتد شما با راعیت این نکات می‌توانید یه بخشی از امنیت اینتاگرام خود را تامین و  جلوگیری از هک شدن اینستاگرام خود شوید.

یکی از سایت‌هایی که بدون پسورد گزارش کاملی از سایت شما ارائه می‌کند سایت analyse.zoyagram.com است که فقط نام کاربری را وارد می کنید و گزارش کاملی به شما ارائه می‌کند.

دو مرحله‌ای کردن شبکه های اجتماعی و ایمیل کمک اصلی برای جلوگیری از هک شدن اینستاگرام

سومین موردی که بهتر است انجام دهید که تاثیر بسیاری به افزایش امنیت اینستاگرام دارد، بحث لاگین دو مرحله ای هست. خیلی از مواقع در اکثر پیام رسان‌ها و اپلیکیشن‌ها این قابلیت دیده می‌شود و اینستاگرام هم از این قابلیت برخوردار است. در تنظیمات بخش امنیت (Security) گزینه‌ای وجود دارد که شما می‌توانید انتخاب کنید و بگویید حتماً لاگین شما دو مرحله‌ای باشد. یعنی هر وقت شما از پیج خارج شدید و خواستید دوباره یه پیج اینستلگرام خود لاگین کنید، یک کد برای شما sms یا ایمیل شود.

در این صورت اگر پسوردتان دارای امنیت کافی نباشد و حتی اگر هم لو برود، تا وقتی که کاربر به گوشی و ایمیل شما دسترسی نداشته باشد نمی‌تواند لاگین کند. به طور کلی می‌توان دو مرحله‌ای کردن را در تلگرام و اینستاگرام انجام داد، مبحث مهم‌تری که وجود دارد دو مرحله‌ای کردن ایمیلی است که در فضای مجازی از آن برای ثبت نام یا خرید های اینترنتی استفاده می‌کنید زیرا این امکان وجود دارد که با پیدا کردن ایمیل شما و وارد شدن به اطلاعات داخل ایمیل، احتمال بیشتری برای هک شدن و سوءاستفاده از اطلاعات وجود دارد.

نکته:

مورد دیگری که وجود دارد این است که احتمال دارد یک لاگینی صورت بگیرد، یک ورود مشکوک انجام شود که معمولا از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی می‌شود. هم در فیس بوک و هم در اینستاگرام سعی کنید دو کار را انجام بدهید که خیلی ایده‌آل است. یکی این که ایمیل فیسبوک من با ایمیل اینستاگرامم متفاوت باشد.

و مورد دوم برای جلوگیری از هک شدن اینستاگرام که بسیار مهم است این است که حتماً ایمیلی که با آن در اینستاگرام و فیسبوک اکانت ساختید، خودتان روی گوشی داشته باشید تا اگر مورد مشکوک صورت گرفت حتما به شما اطلاع داده شود. دقیقا همین اتفاق در گوگل هم می‌افتد، وقتی یک ورود مشکوک اتفاق می‌افتد مخصوصاً اگر با IP خارج از کشور باشد به شما ایمیل می‌زند و می‌گوید شما هستید یا خیر و شما باید به آن جواب بدهید. در اینستاگرام هم به همین شکل است و باید حواستان باشد.

افزایش امنیت اینستاگرام

امنیت اینستاگرام خود را خودتان به دست بگیرید

یک نکته هم در آخر بگویم شاید برایتان جالب باشد خیلی از پیج‌ها مخصوصا پیج سلبریتی‌ها که می‌رویم نوشته مسئول امنیت این پیج فلان شخص است و یک اسم دهان پرکن است. می‌خواهم کمی راجع به این صحبت کنم. اینکه واقعاً برای افزایش امنیت اینستاگرام کار خاصی صورت نمی‌گیرد، شما فرض کنید همه مواردی که گفتم و یکسری نکات ریز دیگر هم وجود دارد که آن آدم مسئولش هست که انجام بدهد و این باعث می‌شود که پیج هک نشود و به همین راحتی!

کار خاصی برای جلوگیری از هک شدن اینستاگرام از نظر برنامه نویسی انجام نمی‌دهد، اما اکثر سلبریتی‌ها این موضوع را دارند به شخصی دیگر معرفی می‌کنند که مسئول امنیت پیجشان است و نکته‌ای قابل تامل این است که واقعاً کار خاصی صورت نمی‌گیرد.

تنها نکته‌ای که می‌توان ورود کرد در رابطه با اینستاگرام شما، نه با کد زنی است و نه با چیز خاصی، فقط این است که به پسورد شما دسترسی پیدا کنند. حالا اگر شما همه این مراحلی که گفتم را داشته باشید معمولا تا حد زیادی جلوی آن را می‌گیرید، مخصوصا قسمت دو مرحله‌ای کردن و دیگر مورد دیگری نمی‌ماند. پس نیازی نیست که یک مسئولی داشته باشید که امنیت پیج شما را فراهم کند.

انتخاب پسورد مناسب با استفاده از اپلیکیشن Last Pass

من در ابتدای این مقاله برای افزایش امنیت اینستاگرام  گفتم که پسورد قوی و مطمئن برای پیج اینستاگرامتان انتخاب کنید. می‌خواهم یک اپلیکیشن به شما معرفی کنم به اسم LastPass است، که شما وقتی می‌خواهید پسورد انتخاب کنید به شما می‌گوید که درجه قدرت آن رمز چقدر قوی است و با این اپلیکیشن می‌توانید متوجه شوید که ترکیب حروف، اعداد، حروف کوچک و بزرگ، علامت تعجب، هشتگ و اینها در کنار هم چقدر باعث می‌شود که من چقدر پسورد قوی انتخاب کرده باشم. خیلی از مواقع هم وقع ثبت نام در وب سایت‌ها به ما گفته می‌شود که درجه قدرت پسوردی که انتخاب کردیم چیست.

چگونه متوجه بشوم در کدام سایت‌ها پسورد من ثبت شده؟

مورد بعدی که فکر می‌کنم خیلی مهم است این است که شما اکانت اینستاگرامتان در یک سری وب سایت‌هایی که ابزارهای مختلف برای اینستاگرام دارند، ربات هستند و هر چیز دیگری وارد کردید و رمزتان را در اختیارشان قرار دادید و بعد متوجه شدید که خیلی وب سایت معتبری نبوده و یا پسورد را مستقیما به خودشان دادید و به جای اینکه به سایت اینستاگرام بروید و پسورد را آنجا وارد کنید، مستقیما در خود وب سایت وارد کردید.

حال چگونه می‌توانیم این دسترسی را بگیریم؟

در خود اپلیکیشن اینستاگرام این امکان پذیر نیست، اما اگر در گوگل سرچ کنید revoke access instagram اولین لینکی که باز می‌شود، help اینستاگرام است. در آنجا یک لینکی قرار دارد و می‌توانید روی آن کلیک کنید و بعد اگر در نسخه وب اینستاگرام لاگین باشید، تمام وب سایت‌هایی که شما قبلا دسترسی دادید مشخص است و شما می‌توانید با revoke access کردن دسترسی را بگیرید. البته ممکن است این وب سایت‌ها اگر نامعتبر بوده باشند تا الان کاری کرده باشند، اما حداقل این است که اگر اتفاقی نیفتاده باشد از اینجا به بعد دیگر دسترسی نخواهند داشت.

افزایش امنیت اینستاگرام

اگر پیج من هک شد چه کار کنم؟!

مورد بعدی در مورد افزایش امنیت اینستاگرام که باید در مورد آن صحبت کنم این است که متاسفانه پیج ما ما هک شده است. ما وقتی وارد می‌شویم، می‌بینیم اطلاعاتی نیست، یا نمی‌توانیم لاگین کنیم و یا هر اتفاق دیگری، وقتی با یک دستگاه دیگر وارد صفحه می‌شویم می‌بینیم احتمالا به دست یک فرد دیگر پیج رسیده است، یکسری محتوا گذاشتند و یا هر چیز دیگری.

اشتباهی که اکثر آدما میکنن این است که سراغ یک سری آدم‌ها می‌روند و هزینه‌های هنگفتی پرداخت می‌کنند تا  پیج را برگرداند. به نظر من بهترین کار این است که اول به خود اینستاگرام پیام بدهید و موضوع را بگویید.

پیام که ارسال می‌کنید اولاً که باید انگلیسی باشد، بعد توسط فرد و یک شخص در اینستاگرام بررسی می‌شود و  LOG سیستم را بررسی می‌کند که تا به الان و این سیستم زمانی که اشاره کردید چه کسانی وارد شدند و از چه طریقی، با چه دستگاهی بوده و آن را بررسی می‌کند.

اگر شما صحبتتان درست باشد احتمالا پیج برگردد و در خیلی از موارد اگر وب سایت‌های خارجی را نگاه کنید خیلی از مطالبی که نوشته شده واقعی است. پس ما اولین کاری که باید بکنیم این است.

حرف آخر

مسئول امنیت اینستاگرام و یک شغل جدیدی است که در اینستاگرام ساخته شده، واقعا کار خاصی نمی‌کند و همین کار را باید انجام بدهد چون شما با یک اپلیکیشن به اسم اینستاگرام در ارتباط هستید و آنها هم (مسولین امنیت!) مثل شما کاربر هستند، دسترسی به جای خاصی ندارند. یا ایمیل می‌زنند، یا پیام می‌دهند، کار خاصی ندارد و همین کار را می‌کنند پس برای جلوگیری از هک شدن اینستاگرام خود و افزایش امنیت اینستاگرام خودتان هم می‌توانید اقدام کنید.

این را در نظر داشته باشید که ممکن است پیج شما کلا از طرف اینستاگرام بلاک شده باشد، به هر دلیل یکسری آدم بلاکتان کردند، کارهایی کردید که خودتان اکشن بلاک شدید که برای خارج شدن از اکشن بلاک روش های دیگیری وجود دارد که در مقاله آموزش چگونگی رفع بلاک اینستاگرام (Action block) به طور کلی به شما یاد می‌دهیم.

اگر به مبحث اینستاگرام علاقه‌مند هستید می‌توانید بسته اینستاپرایم را تهیه کنید.

مشخصات جامع‌ترین بسته آموزش بازاریابی اینستاگرام:

  • ۷ ساعت آموزش ویدئویی شامل ۳ DVD

۰ تا ۱۰۰ راه اندازی اکانت اینستاگرام، مدل‌های تولید محتوا، ایجاد کمپین‌های فروش، برندینگ، افزایش هوادار حرفه‌ای و …

  • بهمراه چاپ جدید کتاب راه‌اندازی کارخانه پولسازی با اینستاگرام
بسته جامع بازاریابی با اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا