رفتن به محتوای اصلی

رتبه‌بندی‌ سایت در گوگل چقدر زمان می‌برد؟

زمانی‌که صحبت از سئو به میان می‌آید، همیشه یک سؤال در ذهن صاحب‌سایت به‌وجود خواهد آمد و آن این است؛ رتبه‌بندی‌ سایت من در جایگاه‌های برتر گوگل چقدر طول می‌کشد؟

اگرچه معیارهای مختلفی همچون آتوریتی سایت و رقابت وجود دارد که باید مدنظر قرار گیرد اما سایت ahref تصمیم گرفت تا داده‌های رتبه‌بندی قدیمی مورد بررسی قرار دهد و پاسخ مستحکم و قابل اعتمادی به این سؤال ارائه نماید.

صفحاتی که در رتبه‌های برتر گوگل قرار دارند، چند ساله هستند؟

برای شروع مطالعه سعی کردیم سن دامنه‌هایی که در رتبه‌های برتر گوگل قرار دارند را به دست آوریم. به همین منظور بیش از دو میلیون کلیدواژه تصادفی را مد نظر قرار دادیم و 10 مورد از صفحاتی که در رتبه‌های برتر بودند را بررسی کردیم.

رتبه‌بندی‌ سایت

 

از نمودار بالا چنین برداشت می‌کنیم که متوسط سایت‌هایی که در جایگاه برتر گوگل قرار دارند بیش از 2 سال عمر دارند و آن‌هایی که در جایگاه اول هستند تقریباً 3 ساله هستند.

واقعیت این است که تنها 22% از سایت‌هایی که اخیراً در جایگاه برتر گوگل قرار گرفته‌اند در عرض یک‌سال ایجاد شده‌اند. 

رتبه‌بندی‌ سایت

 

در مرحله بعدی سعی کردیم بفهمیم چند درصد از صفحات هر رتبه‌بندی کمتر از یک‌سال عمر دارند.

رتبه‌بندی‌ سایت

 

رتبه‌بندی‌ سایت در گوگل چقدر طول می‌کشد؟

برای پاسخ دادن به این سؤال، سایت href به صورت تصادفی 2 میلیون صفحاتی که اولین بار یک‌سال قبل، توسط خزندگان دیده شده‌اند را انتخاب کرد. سپس آن‌ها سابقه موقعیت هر کدام از صفحات برای کلیدواژه‌هایی که رتبه‌بندی دارند را پیگیری نمود:

رتبه‌بندی‌ سایت

 

تنها 5.7% از تمامی صفحات مطالعه شده در 10 نتیجه جستجوی برتر و در عرض یک‌سال برای حداقل یک کلیدواژه رتبه‌بندی شده‌اند.

صفحاتی از سایت‌هایی که با رتبه‌بندی دامنه (DR) بالا بهتر از صفحاتی که رتبه‌بندی دامنه پایین دارند عمل کرده‌اند.

در مرحله بعدی بر روی این 5.7% سایت خوش‌شانسی تمرکز کردیم تا ببینیم سرعت رسیدن این سایت‌ها به چنین جایگاهی چگونه بوده است. اکثریت قریب به اتفاق این سایت‌ها در طول 61 الی 182 روز به چنین جایگاهی دست یافته‌اند.

رتبه‌بندی‌ سایت

 

سایت href همچنین اعداد را بر اساس حجم جستجوی ماهانه هر کلیدواژه دوباره محاسبه کرده است:

رتبه‌بندی‌ سایت

 

تنها 3% از سایت‌ها در عرض یک سال به 10 رتبه برتر برای کلیدواژه با حجم جستجوی بالا دست یافته‌اند.

در ادامه این 5.7% سایت خوش‌شانس بر اساس حجم جستجوی کلیدواژه‌ای که برای آن رتبه‌بندی شده‌اند، تجزیه شده است.

رتبه‌بندی‌ سایت

 

واضح است که شما می‌توانید برای یک کلیدواژه با حجم جستجوی اندک و در بازه زمانی کوتاهی رتبه بگیرید. این در حالی است که کلیدواژه‌هایی با حجم جستجوی بالا برای رتبه‌بندی‌ سایت در 10 جایگاه برتر به یک‌سال زمان نیاز دارند.

همچنین فراموش نکنید که این داده‌ها تنها برای 5.7% سایت‌های خوش‌شانسی که در عرض یک‌‌سال به جایگاه برتر رسیده‌اند، اعمال شده است. بیشتر صفحات نمی‌توانند چنین عملکرد خوبی داشته باشند.

همه این اطلاعات به چه معنا است؟

از آمار و ارقام بالا به این نتیجه می‌رسیم که تنها 5.7% ازصفحات ‌تازه منتشر شده در عرض یک‌سال به جایگاه برتر گوگل دست‌یافته‌اند و بیشتر سایت‌های خوش‌شانسی هم که به این رتبه‌بندی رسیده‌اند به بازه زمانی 2 الی 6 ماهه نیاز داشته‌اند. البته نمی‌توان همه این موفقیت‌ها را به شانس نسبت داد. قطعاً چنین سایت‌هایی آتوریتی بالایی داشته‌اند، سخت کار کرده‌اند و دانش خوبی در مورد سئو به دست آورده‌اند.

به همین علت اگر شما هم می‌خواهید در مورد رتبه‌بندی‌ سایت خود به نتیجه دلخواه دست یابید باید سخت تلاش کنید و زمان خود را صرف این کار کنید.

لطفاً نظرات خود را در مورد یافته‌های ما بگویید و تجربه‌های خود را با تیم ما در میان بگذارید.

نویسنده: سامان کریمی شاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا