رفتن به محتوای اصلی
7 نکته جدید و حرفه‌ای در مورد کانال‌های تلگرام

7 نکته جدید و حرفه‌ای در مورد کانال‌های تلگرام

قصد دارم در این مقاله راجع‌ به چند قابلیت کوچک اما مهمی که کانال تلگرام دارد صحبت کنم که خودم سعی می‌کنم رعایت کنم و احتمالا برای شما جذاب است چون بعضی از دوستان هم از من سوال پرسیدند که چطور این قابلیت‌ها امکان پذیر است.

1. قابلیت برجسته کردن (bold)

اولین قابلیت Bold کردن یا برجسته کردن یک متن است که این اتفاق خیلی ساده می‌تواند انجام شود. اگر شما تلگرام دسکتاپ داشته باشید وقتی می‌خواهید یک متنی را در کانال تلگرام پست کنید، یک بخشی را هایلایت کنید و Ctrl + B را بگیرید.

دقیقا همان کاری که می‌توانید در Word انجام بدهید و در تلگرام موبایل هم با بعضی از تلگرام‌های غیررسمی و خود تلگرام می‌توانید کلیک راست کنید و گزینه‌ی Edit را بزنید و روی بخشی که هایلایت کردید یک گزینه‌ای وجود دارد به نام Bold کردن یا برجسته کردن. اگر تلگرام‌تان غیررسمی باشد که می‌تواند این کار را انجام دهد.

روش دوم :

روی یک چت یا کانال نلگرام خود کلیک کنید، به مخاطب یا گروهی که می‌خواهید در لیست چت‌های خود پیام بفرستید و روی نام آن کلیک کنید. پیام خود را در کادر پیام بنویسید. در قسمت پیام نوشتار «نوشتن پیام …»، متن پیام خود را بین دو علامت ستاره در هر طرف قرار دهید. هنگامی که پیام خود را به مخاطب ارسال می‌کنید، ستاره‌ها ناپدید می‌شوند و پیام شما با حروف پر رنگ ظاهر می‌شود.
همانند عکس زیر

کانال تلگرام
کانال تلگرام
کانال تلگرام
کانال تلگرامکانال تلگرام

2. کج نوشتن حروف (Italic):

نکته‌ی بعدی Italic کردن یک متن هست که این هم با Ctrl + A اتفاق می‌افتد در تلگرام دسکتاپ و با تلگرام موبایل هم می‌شود انجام داد ولی من خیلی تغییری در متن، مخصوصا متن فارسی ندیدم و احتمالا انگلیسی می‌تواند خوب باشد.

3. لینک دادن به پست‌های قبلی در تلگرام

یک نکته‌ای که خیلی خوب است و می‌شود از آن استفاده کنید و خیلی از من می‌پرسند این است که ما چطور می‌توانیم به پست‌های قبلی‌مان یا به یک پستی در یک کانال دیگر لینک بدهیم؟ همان‌طور که می‌دانید هر پستی یک لینک دارد و شما می‌توانید فقط و فقط با تلگرام دسکتاپ روی هر پستی کلیک راست کنید، کپی پست لینک را که بزنید یک URL به شما می‌دهد، آن URL یک URL در انتهای آدرس شما است. یعنی اگر مثلا آدرس کانالhttps://www.t.me/oneclickir است آدرس هر پست می‌شود  یک عدد مثلا t.me/oneclickir/1234.

که حالا آن عدد می‌تواند عدد هر پست باشد و در واقع هر پستی هم که شما اضافه می‌کنید به آن عدد یک واحد اضافه می‌شود. فقط باید حواستان باشد که مثلا Pin کردن هم دوباره یک پست لینک محسوب می‌شود و اگر شما یک پستی را پین کنید و بعد یک پست دیگر بگذارید دو واحد به آن پست جدید اضافه می‌شود.

ولی در هرصورت می‌توانید این کار را با تلگرام دسکتاپ انجام دهید و خیلی پیچیده‌ نیست و در پست‌های آینده از آن استفاده کنید.

کانال تلگرام
کانال تلگرام
کانال تلگرام
کانال تلگرامکانال تلگرام

نکته:

سعی کنید این کار را خیلی انجام دهید. در هر پست یک مبحث مرتبط بگذارید و یک لینک به پست‌های قبلی بدهید. دلیلش این است که کاربرها خیلی اذیت می‌شوند، حس بدی پیدا می‌کنند اگر بخواهید مدام پست‌های قبلی را فوروارد کنید. چون اتفاق بدی که من در اکثر کانال‌ها می‌بینم این است که بیشتر کانال‌ها پست‌های قبلی را دوباره فوروارد می‌کنند، دوباره فوروارد می‌کنند، دوباره فوروارد می‌کنند…

لینک‌سازی داخلی در کانال تلگرام

با انجام دادن موارد بالا طبیعی است تعداد View پست‌های شما زیاد شود و کاربرها اذیت نمی‌شوند، بازخوردی که داشتم این بوده که خیلی بهتر است پست‌های جدیدی بگذاریم و به پست‌های قبلی هم اشاره کنیم. در واقع می‌شود گفت این یک لینک‌سازی داخلی است مثل جریانی که در سئو وجود دارد ولی در تلگرام.

شما به‌عنوان کسی که صاحب کانال تلگرام هستید وقتی لینک پست‌های قبلی را دارید چرا باید دوباره پستش کنید؟ اگر کاربرها علاقه داشتند روی آن لینک کلیک می‌کنند. یا اگر دیدید که 10 تا پستی دارید که خیلی Top هستند و می‌خواهید به آن‌ها لینک دهید می‌توانید یک پست درست کنید که 10 تا پست برتر را بگذارید و به آن لینک بدهید. خیلی ساده!‌

4. لینک دار کردن متن Anchor Text

مورد دیگری که وجود دارد این است که خیلی از دوستان می‌گویند ما چگونه می‌توانیم یک متنی را لینک‌دار کنیم یعنی یک Anchor Text همانند وب‌سایت شود؟

کاری که باید انجام شود این است که آن متن باید هایلایت شود و Ctrl+k را بزنید اگر با تلگرام دسکتاپ هستید. چون با تلگرام دسکتاپ خیلی این موارد ساده‌تر است و شما می‌توانید یک URL قرار بدهید. حالا URL هم می‌تواند داخلی باشد یعنی یک پستی باشد از خود تلگرام یا خارجی باشد یا آدرس وب‌سایت باشد. باید حتما htpp یا htpps:// را داشته باشد و بعد حالا URL را درواقع داشته باشد و بعد تایید می‌کنیم و آن متن کاملا با لینک قرار می‌گیرد.

در تلگرام هم اگر نسخه‌ی غیررسمی دارید می‌توانید ادیت کنید و همان کاری که مثل بولد کردن یک متن انجام دادید، یک بخشی را هایلایت کنید و به آن لینک دهید. توصیه‌ی من این است که اگر صاحب کانال تلگرامی هستید حتما این کار را انجام بدهید.

همانند تصویر زیر:

کانال تلگرام

5. توصیه بسیار مهم!

در تلگرام اگر بخواهم واقعا یک توصیه بکنم این است که آدم‌ها دوست دارند که پست‌های جدید ببینند نه اینکه پست‌های قبلی را چند بار ببینند. و این یک امر کاملا طبیعی‌ است و شما باید پست‌های قبلی را کاملا با لینک‌سازی انجام بدهید. اگر هم پستی ندارید یعنی اگر می‌خواهید روی تعدادش خیلی کار کنید و مثلا روزی 5 تا پست بگذارید و پستی ندارید اشکالی ندارد، فقط روی کیفیت کار می‌کنید. قرار نیست که من 5 تا پستی داشته باشم که View پست‌هام خیلی زیاد بشود ولی کاربرها اذیت بشوند!

6. جلوگیری از ریزش اعضاء کانال

و یک نکته‌ دیگری که خیلی مطرح است بحث ریزش کانال است. خیلی از مواقع کاربرها ناراضی هستند، ریزش می‌کنند. خیلی از مواقع محتواها خیلی زیاد هستند، آنقدر حجمش زیاد است که ریزش می‌کنند و برای  جلوگیری از این اتفاق‌ها با تولید محتوا مناسب استفاده از ویدیو و عکس در مطالب و همچنین لینک‌سازی داخلی می‌تواند از این ریزش جلوگیری کند.

7. تقویت سئوی سایت با تلگرام

حالا یک کار جدیدی که تلگرام در همین چند روز اخیر انجام داده و در همه‌ی کانال‌ های تلگرام می‌بینید که شما بدون اینکه بخواهید تلگرام را نصب کنید می‌توانید به همه‌ی پست‌های یک کانال دسترسی داشته باشید و این پست و این صفحه کاملا index می‌شود و در نتایج جستجو هم قرار می‌گیرد و خیلی به سئو کمک می‌کند. خیلی برای من جالب است.

هر کانال تلگرام طبیعتا یک URL دارد که با کلیک روی آن، می‌توانید تمامی پست‌ها را ببینید و این پست‌ها کاملا index شده هستند یعنی با جستجو می‌توانید به آن برسید. حتی اگر یک پست یا یک کانالی دارید که فعال هست و می‌توانید در آن لینک قرار بدهید، چیزی که حالا  سئوکارها خیلی راجع‌ به آن صحبت می‌کنند این است که می‌تواند یک بک‌لینک محسوب شود و خب این اتفاق خیلی جالبی بود که تلگرام داشت. یعنی تلگرام ایجادش کرد. چون قبلا شما می‌توانستید به هر پست دسترسی داشته باشید و همان پست لینکی که صحبتش شد و مشکلی که وجود داشت این بود که دیگر URL ها، کپشن، اتفاق‌هایی که در خود پست بود را نمی‌توانستید به‌طور کامل ببینید و لینک‌ها هم خیلی قابل کلیک نبود. یعنی اصلا قابل کلیک نبود!

یک نکته‌ خیلی خوبی هم که وجود دارد این است که چون محتوای کانال تلگرام شما کاملا index می‌شود کاربرها می‌توانند با سرچ به آن برسند و طبیعتا هم View پست‌های شما بیشتر می‌شود، هم ممبرهای کانال تلگرام شما بیشتر می‌شود و شاید آنقدر نیازی نباشد که بخواهیم تبلیغات کنیم برای اینکه کانال تلگرام‌تان دیده شود.

از دیگر شبکه های اجتماعی که می‌توان در سئوی سایت از آن ها استفاده کرد، اینستاگرام و لینکدین می‌توان نام برد.

کانال تلگرام تاثیر در سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا