رفتن به محتوای اصلی
هرگز متوقف نشو، باختیم ولی درس برد گرفتیم!

هرگز متوقف نشو، باختیم ولی درس برد گرفتیم!

بازی فوتبال ایران مقابل ژاپن را دیدیم، نتیجه تلخی داشت اما از همین باخت درس‌های خوبی می‌توان گرفت. صحنه عبرت‌آموزی در این بازی وجود داشت که توجه من را به خود جلب کرد. گل اول بازی تجربه مهم و کلیدی برای کسب‌وکارها است. بازیکنان تیم و مدافع مستقیم ما به جای تعقیب توپ، به خیال اوت شدن توپ و اینکه چرا داور بازی خطایی اعلام نکرده، همگی دست به اعتراض می‌زنند. بازیکن ژاپن چه می‌کند یکه و تنها بدون اینکه دل‌سرد و ناامید شود به دنبال توپ دوید و با سانتر به موقع، نتیجه دیدنی را رقم زد. در کسب‌وکار نیز گاهی اوقات غفلت‌های کوچک، اتفاقات تلخی را موجب می‌شود. 

انسان‌های مصمم؛ رفتارهای متفاوت

اکثر ما ایرانی‌ها منتظریم تا اتفاقی بیافتد و بعد بر اساس آن برای خود تصمیم‌گیری کنیم. اما افرادی هم هستند که بی‌اهمیت یا کم‌اهمیت نسبت به شرایط موجود، در حال رشد شخصیت و کسب‌وکار خود هستند. بله این دسته از افراد همان‌هایی هستند که راه موفقیت را برای خود هموارتر  می‌کنند.

این تصویر برای خیلی از شرکت‌ها که در معرض ورشکستگی قرار گرفته‌اند یا دچار بحران مالی و سرمایه شده‌اند، مثال خوبی است. مثلاً زمانی‌که ترامپ در حال منسوب شدن به پست ریاست جمهوری بود، بیشتر ما منتظر بودیم تا ببینیم سرانجام چه اتفاقی خواهد افتاد، اما عده‌ای با زیرکی و بدون توجه به حرف سایرین یا شکایت و اعتراض‌های بیهوده کردن، از غفلت ما استفاده کردن و به جای نشستن و تماشا کردن، مسیر ترقی و آینده خود را ساختند و با انگیزه و تلاش به سمت آن حرکت کردند و هرگز منتظر اتفاق جدیدی ننشستند. 

زمانی‌که دلار به مرز 18هزار تومان رسید بسیاری از افراد با ناامیدی تمام دست از کار کشیدند و منتظر ماندند تا ببینند شرایط اقتصادی چه تغییری خواهد کرد و آینده شغلی آن‌ها چه فرجامی خواهد داشت. بعضی دیگر همچنان به برنامه‌ها و فعالیت‌های خود ادامه دادند. معاملات تجاری‌شان را انجام دادند و از رقبای خود پیشی گرفتند.

به زمان تحریم که نزدیک شدیم نیز همین وضعیت دوباره بر افراد زیادی تاثیر گذاشت. بودند افرادی که باز متوقف نشدند و با عزمی جزم ادامه دادند. بین این دسته افراد تفاوت زیادی وجود دارد.

درسی که آموختیم:

به طور قطع کسانی‌که در تصمیم خود مصمم هستند و هدف خود را به جدیت دنبال می‌کنند هیچ چیزی مانع سر راه آن‌ها نخواهد شد، حتی اگر به دلیل شرایط محیطی و جامعه شکست کوچکی را تجربه کنند اجازه نخواهند داد که مسائل زودگذر و کم ارزش بر آن‌ها تاثیر بگذارد، دوباره می‌ایستند و راه خود را دنبال می‌کنند. این چنین است که آینده و جایگاه‌شان نسبت به سایرین متفاوت و چشمگیرتر خواهد بود.

در پایان می‌خواهم بگویم که باید سعی کنیم این عادت ناخوشایندمان را کنار بگذاریم و به هیچ وجه نگذاریم که تحت تاثیر تصمیمات دیگران قرار بگیریم و منتظر بمانیم تا ببینیم با ما چه می‌کنند. این اشتباه بزرگی است و نباید دنیا برای‌مان مانند شهاب‌سنگی باشد که در حال پرتاپ شدن به ما است و منتظر بنشینیم و لحظه اصابت  آن و نابودی‌مان را مشاهده کنیم.

اگر حرکت کنیم از مسیر شهاب سنگ دور و به هدف خود نزدیک خواهیم شد. پس هرگز متوقف نشوید و به کار خود ادامه دهید. شما پیشرفت می‌کنید و موفق خواهید شد.

 

«موفقیت حاصل پشتکار و نظام‌مندی کوچک و شکست حاصل غفلت‌های کوچک است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا