رفتن به محتوای اصلی

کسب و کار اینترنتی چیست؟

به نظر شما کسب و کار اینترنتی چیست؟ با خواندن این مقاله می توانید جواب این سوال را پیدا کنید.

کسب و کار اینترنتی چیست؟وان کلیک می خواهد درباره ماهیت کسب و کارهای اینترنتی با شما صحبت کند. این مقاله به درک بهتر مقاله مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی و مقاله شغل های اینترنتی معتبر در ایران کمک خواهد کرد.

دانستن تعریف کسب و کار اینترنتی مقدمه ای برای آموزش کسب و کار اینترنتی است؛ پس این نوشته را تا انتها بخوانید.

کسب و کار اینترنتی چیست؟

هر کاری که در فضای اینترنت انجام شود و درآمدزا باشد، کسب و کار اینترنتی محسوب می شود. کسب و کار اینترنتی، امروزه سودآورترین و پایدارترین روش کسب درآمد از اینترنت است.

کسب و کار اینترنتی 3 ویژگی منحصر به فرد دارد:

 1. ایده کسب و کار های اینترنتی بر اینترنت استوار است.
 2. بدون اینترنت، ادامه حیات کسب و کارهای اینترنتی امکان پذیر نیست.
 3. اغلب فعالیت های کسب و کارهای اینترنتی با کمک اینترنت انجام می شود.

تمام کسب و کارهای اینترنتی در این ویژگی ها مشترک هستند. البته داشتن یک کسب و کار اینترنتی مزایا و معایب خاص خودش را دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

مزایای کسب و کارهای اینترنتی چیست؟

 • با ایجاد یک شغل اینترنتی، خودتان رئیس و کار فرما هستید.
 • برای راه اندازی یک کسب و کار به سرمایه اولیه نیاز نیست و می توان از کمترین پس اندازها شروع به کار کرد.
 • کسب و کارهای اینترنتی به مکان خاصی نیاز ندارند و در منزل هم انجام می شوند.
 • برای انجام دادن فعالیت های کاری ساعت مشخصی در نظر گرفته نشده و می توان در هر ساعت از شبانه روز کارهای لازم را انجام داد.
 • کسب و کارهای اینترنتی انعطاف پذیر و توسعه پذیر هستند.
 • درآمد و سود حاصل از کسب و کارهای اینترنتی چندین برابر حقوق ناچیز کارمندی است.
 • 24 ساعت از شبانه روز می توان پذیرای مشتریان جدید بود.
 • می توان محصولات و خدمات خود را به تمام مردم ایران فروخت.

معایب کسب و کارهای اینترنتی چیست؟

شاید با خواندن مزایای این مدل کسب و کارها، تصمیم گرفته باشید که کسب و کار خودتان را با کمک اینترنت راه اندازی کنید. خوب است قبل از آن از معایب کسب و کارهای اینترنتی نیز آگاه شوید.

 • کسب و کارهای اینترنتی از بقیه کسب و کارها حساس تر است. باید بدانید گاهی با یک اشتباه کوچک، کل زحمات و اقدامات انجام شده از بین خواهد رفت.
 • افرادی در کسب و کار اینترنتی موفق می شوند که خلاقیت، نوآوری و پشتکار دارند. ایده های تکراری و قدیمی به سرعت از رقابت حذف خواهند شد. قبل از راه اندازی کسب و کار اینترنتی باید خوب فکر و تحقیق کرد.
 • کسب و کار اینترنتی به پیگیری مداوم نیاز دارد. تحلیل و رصد کردن بازار، از کارهای روزانه مدیر یک کسب و کار اینترنتی است.
 • در کسب و کارهای اینترنتی باید صبوری پیشه کرد. گاهی اوقات بین 6 ماه تا 1 سال زمان لازم است تا بتوان به درآمد دلخواه دست یافت.

نمونه هایی از کسب و کارهای اینترنتی

تاکسی یاب های آنلاین مانند اسنپ، رستوران های اینترنتی مانند زودفود، بستر حراج و تخفیف گذاری مانند نت برگ، فروش محصولات مانند دیجی کالا، آموزش اینترنتی مانند نیک آموز همگی نمونه هایی از یک کسب و کار اینترنتی هستند.

چه کسانی می توانند وارد کسب و کارهای اینترنتی شوند؟

 • افرادی که در یک زمینه خاص متخصص هستند.این افراد می توانند با مشاوره و فروختن دانش و تخصص خود درآمد کسب کنند.
 • افرادی که صاحب فکر و ایده هستند.اگر فرد شجاعت عملی کردن ایده اش را داشته باشد، می تواند سود خوبی به دست بیاورد. البته قبل از اقدام، باید ایده او با ظرفیت های بازار ایران سنجیده شود.
 • افرادی که صاحب کسب و کار هستند.مثلا اگر شخصی صاحب یا لباس فروشی است، می تواند به کمک اینترنت و با راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود لباس های بیشتری بفروشد و بیشتر سود کند.
 • افرادی که می خواهند در کسب و کارهای قدیمی تغییراتی ایجاد کنند.به عنوان مثال، تبلیغات از دیر باز تا کنون به عنوان شغل در جامعه مطرح بود. می توان عنصر اینترنت را به تبلیغات اضافه کرد و تبلیغات اینترنتی را ایجاد کرد. هم اکنون هم افرادی هستند که با راه اندازی پایگاه های تبلیغاتی آنلاین درآمد خوبی کسب می کنند.

مدل های کسب و کارهای اینترنتی

امروزه تنوع کسب و کارهای اینترنتی بیشتر از گذشته شده است. با چرخ زدن در اینترنت، می توانید انواع کسب و کارهای اینترنتی را مشاهده کنید. نمونه هایی از مدل های کسب و کارهای اینترنتی:

 • خرید و فروش کالاها
 • حراج کالاهای مختلف
 • ارائه خدمات تخصصی به دیگران
 • ایجاد اجتماعات و شبکه های اجتماعی آنلاین
 • تبلیغات آنلاین
 • آموزش اطلاعات
 • مشاوره دادن به افراد
 • تهیه و ارائه نرم افزارهای مختلف
 • بسترهای چند رسانه ای
 • خدمات مرتبط با ایمیل
 • مشارکت در فروش
 • بورس و سهام

کسب و کار اینترنتی چیست؟

کسب و کار اینترنتی را از کجا باید آغاز کرد؟

نقطه آغاز فعالیت های اینترنتی، وجود یک ایده نو و کاربردی است. داشتن یک وب سایت رمز موفقیت کسب و کار اینترنتی نیست، زمانی می توان گفت شما در بستر اینترنت موفق شده اید که بتوانید از وب سایت و فروشگاه آنلاین خود پول به دست آورید. مردم جامعه از ایده های تکراری و موجود استقبال نمی کنند. بهتر است برای وارد شدن به حوزه فعالیت های اینترنتی روی ایده خود وقت بذارید و آن را از همه لحاظ بپزید.

گام های لازم برای ایجاد یک کسب و کار اینترنتی
طراحی جزئیات کسب و کار اینترنتی:

باید مدل کسب و کار اینترنتی، بازارهدف، کانال های ارتباطی و… دقیق مشخص شده باشند.

انتخاب نام:

یک نام برای کسب وکار خود انتخاب کنید. این نام بعدها روی دامنه و برند شما خواهد ماند؛ پس نامی  مناسب انتخاب کنید.

تعیین هاست:

برای وب سایت خود، هاست(میزبان) مناسبی تعیین کنید. با جستجو در اینترنت از سرعت و امکانات انواع هاست ها مطلع شوید.

طراحی سایت:

وب سایت خود را طراحی کنید. توصیه می شود که کار خود را با وب سایتی ضعیف شروع نکنید؛ زیرا بازده اس نداشته و شما را مایوس می کند. برای طراحی گرافیکی وب سایت خود وقت بگذارید.

ساخت محصول:

محصولی برای فروش طراحی کنید. منظور از محصول فقط کالای فیزیکی نیست. شما می توانید به عنوان یک نماینده بیمه به فروش خدمات بیمه اقدام کنید.

بازاریابی:

برای فروش محصولتان بازاریابی کنید. اگر فکر می کنید با ره اندازی سایت و طراحی محصول، مشتریان زیادی شما را پیدا می کنند، سخت در اشتباهید. دنیای اینترنت بسیار گسترده است؛ به همین دلیل باید با کمک روش های بازاریابی اینترنتی کسب و کار خود را به دیگران معرفی کنید. پیدا کردن کلمات کلیدی، بهینه سازی برای موتورهای جستجو، قرار دادن تبلیغات و تحلیل بازار از گام های لازم برای بازاریابی اینترنتی است.

پیشرفت در کار:

پیشرفت کنید، نگذارید راکد شوید. برای حضور در عرصه رقابتی اینترنت، باید هر روز بهتر از روز قبل باشید. از مشتریان قدیمی خود پشتیبانی کنید، شروع به بهبود ارائه محصول، پست محصول و… کنید. هم بسترهای کاری خود را بهتر کنید و هم با روش های مناسب بازاریابی کنید تا موفق شوید.

نتیجه گیری:

کسب و کار اینترنتی، پدیده ای است که از اینترنت آغاز می شود و با اینترنت تداوم پیدا می کند. مدل های مختلفی برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی موجود است. بغضی از افراد با ایده گرفتن از سایت های خارجی و بومی سازی آنها در ایران سود هنگفتی به دست آورده اند.

شما نیز می توانید شغل اینترنتی خود را بسازید. برای داشتن یک کسب و کار اینترنتی باید حساب شده گام برداشت. اقدامات لازم برای حضور در یک فعالیت اینترنتی پیچیده نیست؛ اما همین گام ها باید اصولی برداشته شوند.

وجود یک راهنما برای نشان دادن مسیر درست راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی بسیار موثر است. وان کلیک می تواند راهِ تضمینی موفق شدن در این راه را به شما نشان دهد. آیا شما آماده هستید تا اولین گام های راه اندازی کسب و کاراینترنتی دلخواهتان را بردارید؟

می خواهم بازاریابی اینترنتی یاد بگیرم

 

کسب و کار اینترنتی

شیدا عزیزخانی

برای این نوشته 2 نظر ثبت شده است

 1. ممنون از پست خوبتون
  نتیجه گیری که نوشته بودید واقعا قشنگ بود و چیزای حالبی یاد گرفتم
  ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا