رفتن به محتوای اصلی

بازاریابی اینترنتی چیست (به همراه معرفی 8 روش مهم بازاریابی اینترنتی)

 بازاریابی اینترنتی چیستاهمیت بازاریابی اینترنتی چیست؟

این که بازاریابی اینترنتی چیست را در ادامه توضیح خواهیم داد ابتدا به دلیل اهمیت آن می پردازیم ما انسان‌ها ابتدا در غار زندگی می‌کردیم، بعدازآن به روستاها رفتیم، بعد شهرها را ساختیم و به زندگی در شهر روی آوردیم، حالا هم می‌خواهیم به زندگی در اینترنت مهاجرت کنیم!

اینترنت یکی از بخش‌های اصلی انسان‌های امروزی شده است. این روزها اکثر مردم وقت زیادی از زندگی خود را در اینترنت صرف می‌کنند؛ برای همین است که می‌گویم کم‌کم انسان‌ها اینترنت نشین می‌شوند!

بازاریابی اینترنتی یکی از روش‌های بقا در اینترنت است. بازاریابی اینترنتی همان اصولی است که به ما کمک می‌کند کسب درآمد کنیم، خود را به دیگران بشناسانیم و در اینترنت دیده شویم.

به دلیل اهمیت موضوع بازاریابی اینترنتی، در این مقاله قصد دارم به 2 سؤال مهم زیر پاسخ دهم:

 • بازاریابی اینترنتی چیست؟
 • چگونه می‌توان به کمک بازاریابی اینترنتی کسب درآمد کرد؟

اگر می‌خواهید جواب این سؤال‌ها را پیدا کنید، این نوشته را تا انتها بخوانید.

قبل از آن لازم است با چند تعریف مهم آشنا شوید.

بازاریابی چیست؟

بازاریابی به مجموعه روش‌های شناساندن محصول و یافتن مشتری گفته می‌شود. تولیدکننده به کمک بازاریابی می‌تواند محصول خود را به بازار معرفی کند. بازاریابی به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا راحت‌تر نیازهای خود را تأمین کنند.

انواع روش‌های بازاریابی

روش‌های زیادی برای معرفی محصولات و خدمات وجود دارد.
بازاریابی صنعتی، بازاریابی مصرفی، بازاریابی پارتیزانی، بازاریابی مویرگی، بازاریابی ویروسی، بازاریابی دهان‌به‌دهان، بازاریابی اینترنتی، بازاریابی مفهومی، بازاریابی ارزشی و بازاریابی ترکیبی نام چند نمونه از انواع روش‌های بازاریابی هستند.

در میان تمام روش‌های بازاریابی، بازاریابی اینترنتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

چرا بازاریابی اینترنتی مهم است؟

با رشد بی‌سابقه اینترنت، بسیاری از شرکت‌های آمریکایی و اروپایی به این فکر افتادند که تغییری در مفهوم تجارت و تبلیغات ایجاد کنند؛ به همین دلیل بود که روش‌های بازاریابی قدیمی کنار گذاشته شد و بازاریابی اینترنتی رونق گرفت. اصول بازاریابی اینترنتی بر پایه اینترنت استوار است و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها و زمان می‌شود. به‌علاوه موتورهای جستجو(مانند گوگل و یاهو) روش‌های بازاریابی اینترنتی را قبول دارند و روی این روش‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. حمایت موتورهای جستجو یکی دیگر از علل رونق گرفتن بازاریابی اینترنتی است.

فکر می‌کنم وقتش رسیده که با مفهوم بازاریابی اینترنتی آشنا شوید.

بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی به توسعه فروش و بازاریابی در فضای اینترنت می‌پردازد. روش‌های بازاریابی اینترنتی باعث می‌شود که مشتریان از طریق اینترنت جذب و حفظ شوند. این روش بازاریابی، بر کاربران اینترنتی تمرکز می‌کند و آن‌ها را هدف قرار می‌دهد. مجموعه ابزارهای بازاریابی کمک می‌کند تا تبلیغات، بازاریابی، برند سازی و فروش در فضای مجازی انجام شود.

شرکت‌ها و تجارت‌های بزرگ و کوچک امروزه به نقش پررنگ اینترنت پی برده‌اند و برای معرفی کسب‌وکار خود روی اجرای ترفندهای بازاریابی اینترنتی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ابزارهای  بازاریابی اینترنتی

تبلیغات بنری، ایمیل، مطالب مفید، رتبه وب‌سایت، رسانه‌های اجتماعی (مثل تلگرام، اینستاگرام، فیس‌بوک و…) نام چند ابزار مهم در بازاریابی اینترنتی است. از این ابزارها در روش‌های بازاریابی اینترنتی استفاده می‌شود.

روش‌های بازاریابی اینترنتی چیست؟

روش‌های زیادی برای بازاریابی اینترنتی وجود دارد. ازجمله آن‌ها می‌توان به روش‌های زیر اشاره کرد:

 • بازاریابی ایمیلی:
  بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ راه مناسبی برای اطلاع‌رسانی، جذب مخاطبان جدید و حفظ مشتریان قدیمی است.
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی:
  با کمک شبکه‌های اجتماعی می‌توان مشتریان جدیدی پیدا کرد، با افراد جدید ارتباط برقرار کرد و در ذهن مشتری ماندگار شد.
 • بازاریابی وبلاگی:
  وبلاگ، از گذشته تاکنون در میان مردم محبوبیت خاصی داشته و دارد. بسیاری از افراد محیط صمیمانه وبلاگ را بر هر فضای دیگری ترجیح می‌دهند. به همین دلیل، بازاریابی به کمک وبلاگ یکی از روش‌های سودمند در بازاریابی اینترنتی است.
 • بازاریابی محتوایی:
  تولید و به اشتراک‌گذاری محتوای جذاب و مفید منجر به جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیمی می‌شود. مقاله، عکس، فیلم، اینفوگرافیک، پادکست، دستورالعمل و راهنما، مطالعه موردی، پرسش و پاسخ، اخبار تحلیلی و کتاب الکترونیکی از قالب‌های پرطرفدار برای تولید محتوا هستند و می‌توانند به‌راحتی بازدیدکننده‌ها را به سمت وب‌سایت شما بکشانند.
 • بازاریابی با موتورهای جستجو:
  در بازاریابی با موتورهای جستجو، مدیر یک وب‌سایت با پرداخت هزینه‌ای، تبلیغ وب‌سایت خود را در نتایج موتورهای جستجو قرار می‌دهد. هزینه این تبلیغات بر اساس تعداد کلیک‌ها بر روی آگهی حساب می‌شود.
 • بهینه‌سازی موتورهای جستجو:
  بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جستجو یا سئو (SEO) به اصولی گفته می‌شود که کمک می‌کند تا وب‌سایت‌ها در موتورهای جستجو رتبه خوبی به دست آورند. ممتاز بودن وب‌سایت ازنظر موتورهای جستجوگر باعث قرار گرفتن آن‌ها در نتایج اول جستجو و جذب مشتری خواهد شد.
 • بازاریابی ویدئویی:ویدئو، یکی از فرمت‌های موردعلاقه افراد است و خواهان زیادی دارد.
  امروزه ویدئو به‌قدری جذاب شده که به‌عنوان یکی از روش‌های بازاریابی اینترنتی استفاده می‌شود. با کمک ویدئو می‌توان پیامِ خود را به گوش صدها نفر رساند و کسب‌وکار خود را معرفی کرد.

مزایای بازاریابی اینترنتی

 • به دانش فنی و تخصصی نیاز ندارد:در بازاریابی اینترنتی علاقه و پشتکار حرفِ اول را می‌زنند. اشتیاق و پشتکار در بازاریابی اینترنتی به‌قدری مهم است که می‌تواند جای خالی دانش و تخصص را بپوشاند.
 • شبانه‌روزی است:فروشگاه‌های اینترنتی و وب‌سایت‌ها 24 ساعته فعالیت می‌کنند؛ به همین دلیل بدون نگرانی از تعطیلی آن‌ها می‌توان به وب‌سایت‌های مختلف مراجعه کرد.
 • مطابق با تغییرات روزِ جامعه است:این مدل از بازاریابی، از تغییر اوضاع جامعه آگاه است و مطابق با آن اقدام می‌کند.
 • برای شرکت‌های در آستانه ورشکستگی مناسب است:در بازاریابی اینترنتی نیازی به اجرای روش‌های هزینه‌بر نیست و می‌توان با کمترین هزینه فعالیت و تبلیغات کرد.
 • محصولات مطابق با نیاز مشتری تولید می‌شود:یکی از ترفندهای بازاریابی اینترنتی برای اطلاع از نیازهای جامعه این است که ابتدا در جوامع مجازی حضور پیدا کرد و بعد با توجه به نیازهای آن‌ها محصول تولید کرد. با این روش خیلی راحت نیازهای افراد تأمین خواهد شد.
 • می‌توان به افراد بیشتری خدمت‌رسانی کرد:با داشتن وب‌سایت افراد بیشتری می‌توانند همزمان به وب‌سایت شما مراجعه کنند. این کار علاوه بر صرفه‌جویی در وقت باعث می‌شود تا بتوان به مشتریان بیشتری خدمت‌رسانی کرد.

پس‌ازآن که با مفهوم بازاریابی اینترنتی آشنا شدید، می‌خواهم کمی درباره پرسش دوم با شما حرف بزنم.

چگونه می‌توان به کمک بازاریابی اینترنتی کسب درآمد کرد؟

چند حالت را با هم بررسی می‌کنیم تا متوجه درآمدزایی روش‌های بازاریابی اینترنتی شوید. از شما می‌پرسم:

 1. دوست دارید تا خودتان صاحب وب‌سایت شوید؟
  بازاریابی اینترنتی به شما کمک می‌کند تا راهِ جذب افراد و فروش محصولات را یاد بگیرید و برای وب سایتتان انجامشان دهید.
 2. طراح سایت هستید؟
  کمی چاشنیِ بازاریابی اینترنتی را به وب‌سایت‌ها اضافه کنید و بیشتر پول دریافت کنید؛ به همین راحتی!
 3. از قبل یک وب‌سایت داشتید؟
  در این صورت می‌توانید با کمک روش‌های بازاریابی اینترنتی فروش بیشتری داشته باشید، مشتریان جدیدی پیدا کنید و مشتریان سابق را به خرید مجدد دعوت کنید.
 4. می‌خواهید استخدام شوید؟
  شرکت‌های بسیاری وجود دارند که برای وب‌سایت تجاری خود به دنبال فردی می‌گردند تا برایشان در اینترنت فعالیت‌های مرتبط با تبلیغات و بازاریابی را انجام دهد. شما می‌توانید توسط این مراکز جذب شده و مشغول به کار شوید.
 5. به آموزش علاقه‌مندید؟
  مراحلی که در بازاریابی اینترنتی یاد می‌گیرید را به دیگران یاد بدهید و کسب درآمد کنید.
 6. به دنبال شغلِ دوم می‌گردید؟
  می‌توانید با پذیرفتن پروژه‌های اطرافیان و انجام دادن کارهایشان درآمد خوبی به دست بیاورید.
 7. می‌خواهید در خانه خود کار کنید و پول دربیاورید؟
  اگر تمایل به کار کردن در منزل دارید به شما قول می‌دهم به‌راحتی از بازاریابی اینترنتی پول دربیاورید. تولید محتوا، تولید عکس و اینفوگرافیک، مدیریت شبکه‌های اجتماعی و بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها از جمله مشاغلی هستند که جزو زیرمجموعه‌های بازاریابی اینترنتی محسوب می‌شوند.

امیدوارم متوجه طرح این پرسش‌ها شده باشید، با یادگیری اصول بازاریابی اینترنتی شما می‌توانید به‌عنوان یک بازاریاب اینترنتی برای وب‌سایت خودتان یا دیگران به دنبال افزایش فروش باشید یا تجربه‌هایتان را به دیگران منتقل کنید.

وان کلیک و بازاریابی اینترنتی

من، کسری رفالیان به همراه دوست خوبم سید حسن ابوطالبی «دوره جامع آموزش بازاریابی اینترنتی» را تولید کرده‌ایم.

در این دوره ما به شرکت‌کنندگان آموزش می‌دهیم که:

 • چگونه وب‌سایت خود را طراحی کنند؟
 • عناصر صفحات وب‌سایت را چگونه بچینند تا توجه مخاطب را جلب کند؟
 • چگونه وب‌سایت خود را در قلبِ موتورهای جستجو جا کنند؟
 • چگونه محتوایی مؤثر، کاربردی و جذاب تولید کنند؟
 • چگونه رتبه وب‌سایت خود را بالاتر ببرند؟
 • با چه روش‌هایی افراد بیشتری را به سمت خود بکشانند؟
 • در شبکه‌های اجتماعی چگونه فعالیت کنند؟
 • چگونه کلمات کلیدی کسب‌وکارشان را پیدا کنند؟
 • چگونه صفحه فرود بسازند؟
 • در چه زمانی در صفحات مجازی پست منتشر کنند؟
 • چگونه روندها و ابزارهای خود را تحلیل کنند؟
 • به چه صورت قیف فروش برای وب‌سایتشان طراحی و پیاده‌سازی کنند؟
 • در ایمیل‌های خود چه نکاتی را رعایت کنند؟
 • چگونه رقبای خود را بشناسند و از آن‌ها سبقت بگیرند؟
 • چه محصولاتی و با چه قیمتی تولید کنند؟
 • در اجرای کمپین‌های تبلیغاتی چه اصولی را رعایت کنند؟

ما در دوره جامع آموزش بازاریابی اینترنتی نکات زیادی را آموزش خواهیم داد؛ نکاتی که به شما کمک می‌کنند تا وب‌سایت خود را بهبود ببخشید، مشتریان بیشتری پیدا کنید، نرخ فروش وب‌سایت خود را افزایش دهید و پول بیشتری به دست آورید.

به شما قول می‌دهم با یادگیری این موضوعات به یک بازاریابِ اینترنتی حرفه‌ای تبدیل خواهید شد.

یخ‌های عصرِ یخبندان به‌یک‌باره شکستند!

ساکنین عصر یخبندان فکرش را هم نمی‌کردند که روزی یخ‌هایی به آن بزرگی از هم می‌پاشند. مسلماً اگر از وقوع این اتفاق باخبر بودند، برای آینده خود فکری می‌کردند. دیر یا زود یخ‌های زندگی سنتی می‌شکند و مجبور خواهیم شد تا در دنیای جدید و عجیب به نام اینترنت زندگی‌مان را ادامه دهیم. حالا انتخاب با ماست می‌توانیم خودمان را برای حضور در شلوغی اینترنت آماده کنیم یا به عاقبت عصر یخبندانی‌ها دچار شویم. شرکت در دوره جامع آموزش بازاریابی اینترنتی شما را برای اینترنت نشینی آماده می‌کند. تصمیم با شماست!

می خواهم بازاریابی اینترنتی یاد بگیرم.

بازاریابی اینترنتی

 

شیدا عزیزخانی

برای این نوشته 2 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا