رفتن به محتوای اصلی

چرا وبمستر ایرانی موفق نیست؟

چرا وبمستران ایرانی موفق نیستند؟در مقاله‌های قبلی درباره شغل وبمستری، مزایای آن و جایگاهش در موج جدید استخدام صحبت کردیم. اگر موضوعات قبلی را نخوانده‌اید، ابتدا مقاله‌های وبمستری چیست؟،  چرا باید یک وبمستر شوید؟ و جایگاه وبمستری در موج جدید استخدام را مطالعه کنید.

مروری بر گفته‌های قبلی:

وبمستر کسی است که مدیریت وب‌سایت و فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغات اینترنتی را برعهده دارد. از آنجا که بیشتر مشاغل سنتی از بین رفته‌اند و کسب‌و‌کارهای اینترنتی رونق گرفته‌اند، نیاز به وبمستر بیشتر از گذشته پررنگ شده است. گفتیم که وبمستری، شغلی است که آینده روشن و امیدوارکننده‌ای دارد. اگر شما اصول وبمستری را بلد باشید، خیالتان راحت خواهد بود که در آینده می‌توانید مشغول به کار شوید و کسب درآمد کنید.

اما امروز بحث ما موضوع دیگری است. می‌خواهیم به شما بگوییم که چرا وبمستران ایرانی موفق نیستند؟

با وجود اینکه نیاز به وبمستران روز به روز بیشتر می‌شود؛ اما تعداد کمی از وبمستران هستند که به معنای واقعی «وب + مستر» هستند؛ یعنی همه چالش‌ها و نکات مهم فعالیت در وب سایت را بلدند. در ادامه این مطلب دلائل شکست وبمستران را برایتان خواهیم گفت.

تصور کنید….

اگر اینترنت را مانند اقیانوس تصور کنیم، وب‌سایت‌های کوچک و بزرگ مانند کشتی‌ها و قایق‌های این اقیانوس هستند. وبمستران هم مانند ناخدای این کشتی‌ها هستند. ناخدا باید کشتی را به مسیری درست هدایت کرده و دائما سالم بودن اجزای کشتی را بررسی کند.

اگر ناخدا از وجود صخره‌ها و موانع در اقیانوس مطلع نباشد، کشتی‌اش به سنگ‌ها و صخره‌ها برخورد می‌کند و غرق می‌شود. این مثال به خوبی توضیح می‌دهد که وبمستران در کسب‌و‌کارهای اینترنتی چه مسئولیت بزرگی بر دوش دارند و اشتباه کردن آنها منجر به نابودی یک وب‌سایت خواهد شد.

حالا چرا وبمستران ایرانی موفق نیستند؟

بسیاری از وبمستران ایرانی، «شبه وبمستر» هستند؛ حالا به چه دلیل؟

1- زیرا به درستی آموزش ندیده‌اند.

بسیاری از افرادی که ادعا می‌کنند وبمستر هستند، بدون اینکه آموزشی تخصصی ببینند یا در دوره‌ای اختصاصی شرکت کنند، خود را وبمستر تصور می‌کنند. واقعیت این است که با خواندن چند مقاله در گوگل و مشاهده آموزش‌های مقدماتی نمی‌توان خود را وبمستر دانست. مشغول شدن به عنوان وبمستر، نیازمند دانستن اصول مهم وبمستری و کسب تجربه در آن است.

2- زیرا آموزش های اشتباهی دیده‌اند.

خیلی از آموزش‌هایی که با عنوان آموزش وبمستری وجود دارند، صرفا به مسائلی مانند نصب و راه‌اندازی وب سایت با وردپرس، انتخاب قالب، استفاده از افزونه‌های وردپرسی و… می پردازند و به مسائل وبمستری اشاره‌ای نمی‌کنند. در صورتی که وبمستری اصلا مسائل فنی نیست و بیشتر به مسائل بیزینسی و مدیریتی کسب‌و‌کار مربوط می‌شود.

بنابراین کسانی که فریب آموزش‌های این چنینی را می‌خورند و با امید وبمستر شدن هزینه می‌کنند، تنها در حد یک وردپرس کار بی‌تجربه آموزش می‌بینند و در آخر همان مسائل مربوط به وردپرس را هم نمی‌توانند به صورت کامل انجام دهند.

3- عدم برنامه‌ریزی مناسب و نداشتن دانش مدیریت پروژه.

تا اینجا به این موارد پرداختیم که افراد آموزش‌های درستی نمی‌بینند و اصلا تخصص وبمستری ندارند؛ حالا می‌خواهیم بررسی کنیم که چرا وبمسترهای حرفه‌ای موفق نمی‌شوند.

اولین مورد در عدم موفقیت وبمسترهای حرفه‌ای، نداشتن برنامه‌ریزی مناسب و دانش مدیریت پروژه است.

خیلی از وبمسترها به خاطر حجم کارهای خود، نمی‌توانند آنها را به صورت مناسب مدیریت کنند و رفته رفته به متخصص های بدقولی تبدیل می‌شوند که مشتریان از کار کردن با آنها بیزار هستند، بنابراین کم کم مشتریان خود را از دست داده و درآمد و کیفیت کارشان به طرز وحشتناکی افت می‌کند.

به همین دلیل برای خودشان سابقه بدی را به وجود می‌آورند و نمی‌توانند در زمینه ی وبمستری به موفقیت‌های چشم‌گیری برسند.

4- روی یک تخصص تمرکز نمی‌کنند.

تعداد دیگری از وبمسترها هستند که مشکل آنها این است که روی یک تخصص خاص که در آن مهارت دارند تمرکز نمی‌کنند و به خاطر طمع به دست آوردن پول بیشتر، سعی می‌کنند در هر زمینه‌ای وارد شوند که این کار بسیار خطرناک و اشتباه است.

به نظر شما یک پزشک متخصص درآمد بیشتری دارد یا یک پزشک عمومی؟

فردی که مشکل نارسایی قلبی دارد پیش یک پزشک متخصص قلب می‌رود یا یک پزشک عمومی؟

منطق به ما حکم می‌کند که برای مشکلات تخصصی، پیش یک پزشک متخصص مراجعه کنیم.

در کار وبمستری نیز به همین صورت است، مثلا فردی که در زمینه ایمیل مارکتینگ تخصص و تجربه زیادی دارد، می‌تواند با تمرکز روی همین کار درآمد بیشتری کسب کند و متخصص در این زمینه شناخته شود.

اما اکثر وبمستران به اشتباه، سعی می‌کنند به هر حوزه ای سر بزنندو تمامی کارهای موجود از طراحی سایت و برنامه نویسی گرفته تا بازاریابی انجام بدهند در صورتی که در هیچکدام از این موارد تخصص کافی ندارند.

این مورد نیز می تواند دلیلی باشد برای عدم موفقیت یک وبمستر حرفه‌ای.

چگونه می‌توان یک وبمستر ایرانی و موفق شد؟

برای شما مفصلا گفتیم که چرا وبمستران ایرانی موفق نیستند؟ هم‌اکنون می‌خواهیم راه حل این موضوع را بیان کنیم.

با شرکت در دوره‌های تخصصی وبمستری، می‌توانید تمام مهارت هایی که برای موفقیت در این حوزه به آنها نیاز دارید را یاد بگیرید و با عمل به آنها موفقیت خود را تضمین نمایید؛ این مهارتها عبارتند از:

 • ایده‌پردازی و طرح کسب و کار
 • سئو وبسایت
 • تبدیل
 • طراحی کمپین
 • تبلیغ نویسی
 • بازاریابی اینترنتی
 • ایمیل مارکتینگ
 • افزایش ترافیک
 • مدیریت پروژه
 • مذاکره
 • آداب بستن قرارداد
 • تحقیقات بازار
 • آنالیز تخصصی کسب و کار
 • و…

یک پیشنهاد ویژه:

اگر در دوره وبمستر پولساز وان کلیک شرکت کنید، تمام اصول ضروری وبمستری را یاد خواهید گرفت. پس از پایان دوره وبمستری وان کلیک، شما می‌توانید به عنوان وبمستر مشغول به کار شوید. علاوه بر نکات مهم وبمستری، جزییاتی مانند نحوه لباس پوشیدن در جلسات، زبان بدن و مکالمه را یاد می گیرید.

می خواهم وبمستر موفقی باشم

 

کسب و کار اینترنتی

برای این نوشته 4 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا